Bp W Lechowicz odwiedził wspólnoty polonijne w Niemczech

Niemcy W dniach od 12 do 19 listopada 2017 r. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej odwiedził   wspólnoty polonijne w Augsburgu, Lipsku, Freiburgu, Dortmundzie, Mühlheim Lüdenscheid i Essen.

 

Relacja z pobytu Delegata KEP w Niemczech

Dnia 12 listopada bp Lechowicz odwiedził wspólnotę polonijną w Augsburgu, gdzie udzielił sakramentu bierzmowania 11 młodym ludziom. Podczas Mszy świętej zachęcał bierzmowanych do troski o pogłębianie wiary poprzez osobistą relację z Jezusem i Jego współczesnymi uczniami. Następnego dnia bp Wiesław przewodniczył nabożeństwu fatimskiemu w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, gdzie gromadzą się Polacy mieszkający w Augsburgu i okolicy. Proboszczem tutejszej parafii jest ks. Stanisław Gregorczyk.

W kolejnym dniu pobytu w Niemczech bp Lechowicz zawitał do Lipska, by tam spotkać się z księżmi pracującymi z Polonią z terenu dekanatu wschodniego. Msza święta, a następnie rozmowa stały się okazją do bliższej wymiany doświadczeń z terenu byłej DDR.

16 listopada bp Wiesław uczestniczył w spotkaniu dekanalnym księży, tym razem we Freiburgu. Tutaj również była odprawiona Msza święta (z udziałem przedstawicieli parafii). Jedno i drugie spotkanie dekanalne zostało poświęcone tematyce reformacji i obecnej specyfiki Kościoła protestanckiego. Zwracano uwagę nie tylko na różnice w nauczaniu, w kulcie i etyce, ale i na obszary, które są wspólne i które zachęcają do dialogu i współpracy Kościoła katolickiego i protestanckiego.

18 listopada Delegat KEP nawiedził wspólnotę księży pracujących z Polonią w Dortmundzie, a następnie udał się do Essen. Tego samego dnia celebrował Eucharystię w Mühlheim, w niedzielę – 19 listopada – w Essen i Lüdenscheid. Obecnie wspólnota parafialna w Essen z nadzieją na pozytywne rozwiązanie oczekuje na decyzje miejscowego biskupa w sprawie zachowania obecnego kościoła pw. św. Klemensa Hofbauera (założyciela Zgromadzenia Redemptorystów) do dyspozycji gromadzących się tu Polaków. W tej parafii pracują duszpastersko księża Chrystusowcy (proboszczem jest ks. Jerzy Wieczorek), a także s. Anna ze Zgromadzenia Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.