30-lecie PMK w Koblencji, Niemcy

 Trewir

Dnia 21 października wspólnota polska zrzeszona w ramach PMK w Koblencji przeżywała 30-lecie prowadzenia duszpasterstwa polskiego. Na Mszy św., której przewodniczył bp diecezji Trewir - Stephan Ackermann zgromadzili się liczni wierni, duszpasterze różnych ośrodków polonijnych oraz księża niemieccy z diecezji Trewir. Mszę św. koncelebrował bp Wiesław Lechowicz oraz Rektor PMK w Niemczech. Galeria zdjęc

 

Biskup Ackermann  w wygłoszonym  kazaniu podkreślił rolę poszczególnych grup etnicznych w życiu Kościoła i Europy, widząc w tym nie tyle zagrożenie co szansę. Podziękował także Polakom za świadectwo wiary i wspólnoty. Wyraził także wdzięczność Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech i ich duszpasterzom za pracę dla Polonii oraz wspólnot niemieckojęzycznych.

 W czasie uroczystości głos zabrał bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej  i miejscowy proboszcz ks. Styś (z diecezji wrocławskiej), wyrażając wdzięczność miejscowemu biskupowi za otwartość dla duszpasterstwa polskojęzycznego i mieszkających tam Polaków. Bp Lechowicz zwrócił się także do zgromadzonych wiernych z zachętą o podtrzymywanie ducha katolickiego i polskiego w rodzinach.

 Na zakończenie dzieci ubrane w stroje krakowskie obdarowały bp Ackermanna Ikona Matki Boskiej Częstochowskiej.

 Po zakończonej Mszy św. zaproszeni goście i zgromadzeni wierni spotkali się na dalszym świętowaniu, które przedłużyło się do godzin wieczornych.