Budapeszt - Koronacja kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

Polski tekst homilii      Galeria Foto

Koronacja Budapeszt W piątek, 30 czerwca, w Bazylice św. Stefana w Budapeszcie odbyła się koronacja kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Koronacji dokonał prymas Węgier, kard. Peter Erdoe, podczas uroczystej Mszy św. w obecności przedstawicieli polskiego i wegierskiego duchowieństwa, polskich władz państwowych oraz licznie przybyłych pielgrzymów. Na zakończenie Mszy św. bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Emigracji podziękował Prymasowi Węgier za duchową opiekę nad osiadłymi nad Dunajem Polakami.

Korony dla Matki Bożej i Dzieciątka, poświęcone w środę w Częstochowie, zostały wykonane przez polskiego artystę Marka Ganewa. Do bazyliki wnieśli je ambasador Polski na Węgrzech Jerzy Snopek oraz węgierski wiceminister ds. zasobów ludzkich odpowiedzialny za kontakty z Kościołami i narodowościami Miklos Soltesz.

W koronę dla Matki Bożej wpisane są herby Polski i Węgier, a także dwie postacie: św. Stefana, który powierzył naród węgierski Maryi, i św. Jana Pawła II.

W koronacji uczestniczyli przedstawiciele władz obu krajów, w tym szef parlamentu węgierskiego Laszlo Koever i marszałek Senatu Stanisław Karczewski, a także biskupi węgierscy i liczni przedstawiciele Polonii mieszkającej na Węgrzech oraz wierni z Polski i Węgier. Konferencję Episkopatu Polski reprezentował bp Wiesław Lechowicz.

Kardynał Erdoe zaznaczył, że kult Matki Bożej potrafi połączyć sąsiednie narody, a jej matczyna opieka do dziś pomaga przejść wszelkie historyczne trudności. "To ważne, byśmy mieli rzeczywisty, prawdziwy obraz swojej przeszłości, tożsamości naszego narodu i obecnych wartości" - zaznaczył.

W kulminacyjnym momencie mszy, po dokonaniu koronacji obrazu, zespół Regle z Poronina wykonał pieśń "Madonno, Czarna Madonno".

Marszałek Karczewski powiedział PAP, że była to "uroczystość ważna dla nas, Polaków. Polaków mieszkających tutaj na Węgrzech i również Węgrów. Przecież paulini na Jasną Górę przybyli z Węgier" - zaznaczył.

Inicjatorką i główną organizatorką koronacji była rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie Węgier Halina Csucs, której pod koniec mszy podziękował za jej wysiłki proboszcz bazyliki ksiądz Gyoergy Snell. "Spełniło się marzenie mojego życia - powiedziała PAP Csucs. - Jestem bardzo szczęśliwa".

Wśród Polaków obecnych na koronacji była grupa kilkudziesięciu chłopców z podwarszawskich Michałowic i Otrębus w komżach, którzy przebywają na Węgrzech na wyjeździe ministranckim. Mieli oni ze sobą polską flagę, którą powiewali po zakończeniu mszy.

W pobliżu ołtarza stała zaś grupa starszych kobiet z kółka różańcowego w Oerbottyan niedaleko Budapesztu, ubranych w piękne stroje ludowe. Jak powiedziała PAP jedna z nich, przedstawicielki kółka były w grupie pielgrzymów, którzy w 2011 roku przywieźli kopię obrazu do Budapesztu.

Wśród wiernych znaleźli się też uczestnicy zakończonej w piątek rano pielgrzymki węgierskiej do Częstochowy i Krakowa. Jak powiedziała PAP pochodząca z Siedmiogrodu w Rumunii kobieta, która po godz. 5 rano wraz z innymi pielgrzymami powróciła pociągiem do Budapesztu, jest bardzo zmęczona i jeszcze tego samego dnia wyrusza do Rumunii, ale musiała przyjść do bazyliki. Jak zaznaczyła, pielgrzymka była dla niej wspaniałym przeżyciem duchowym. "Ta koronacja to jakby ukoronowanie naszej pielgrzymki" - podkreśliła.

_______________________________________________________

Jednym z fundamentów polsko-węgierskiej przyjaźni jest czczenie Matki Bożej, i dlatego koronacja kopii obrazu stanowi dobrą okazję do wzmocnienia

stosunków między oboma krajami, podkreślił na konferencji prasowej biskup pomocniczy archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej i proboszcz bazyliki św. Stefana Gyoergy Snell. 

"W koronę wpisane są dwie postacie. Jest postać św. Stefana, który powierzył naród węgierski Maryi, i drugi święty, św. Jan Paweł II, który miał dewizę „Totus Tuus” (…). Dwóch świętych: św. Stefan przed wiekami i nam współczesny św. Jan Paweł II, a mianownik jest wspólny, choć tyle wieków, i tym mianownikiem jest osoba Maryi”zaznaczył na konferencji prasowej proboszcz polskiej parafii personalnej w Budapeszcie ks. Krzysztof Grzelak. W koronę, którą wykonał polski artysta Marek Ganew, wpisane są także herby Polski i Węgier.

Kopia obrazu trafiła do bazyliki św. Stefana w roku 2011 jako dar częstochowskich paulinów.

Patronatem objęli koronację przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Węgier Laszlo Koever oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Po Mszy św. odbędzie się polsko-węgierskie spotkanie młodzieży z udziałem ponad 200 młodych wiernych z Polski.

inf. www.polonia.hu

 www.jasnagora.com

Węgierscy pielgrzymi u Jasnogórskiej Pani