II Kongres Młodzieży Polonijnej

Str. Kongres

NevigesCoroczna pielgrzymka Polaków do sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Neviges (Niemcy, Zagłębie Ruhry) odbyła się w dniach 17 i 18 czerwca. W pielgrzymowaniu wziął także udział bp Wiesław Lechowicz, idąc wraz z grupą polonijną z Bochum.

Galeria Foto

W sobotę 17 czerwca około 2 tys. pielgrzymów, w tym spora liczba młodzieży i dzieci, przybyło pieszo z różnych okolicznych miast. Poszczególne grupy pokonywały odcinki od 20 do 30 kilometrów. W pielgrzymowaniu wziął także udział bp Wiesław Lechowicz, idąc wraz z grupą polonijną z Bochum (przewodnikiem był ks. Teodor Puszcz TChr – proboszcz z Bochum). O godzinie 18:30 we wspólnocie wszystkich pielgrzymów została odprawiona Eucharystia pod przewodnictwem biskupa diecezji Witebsk (Białoruś) Olega Butkiewicza i z udziałem Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Mszę świętą koncelebrowało kilkunastu księży z Towarzystwa Chrystusowego. Biskup Oleg nawiązał w kazaniu do tytułu Maryi – „Królowa Pokoju” i wskazał na warunki konieczne do życia w pokoju. Zaznaczył, iż na Białorusi Kościół przeżywa wiosnę. Po zakończeniu Eucharystii zebrani w świątyni nawiązującej w swej architekturze do struktury miasta odśpiewali Apel Jasnogórski przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, złożonym w darze w tym miejscu przez kard. Karola Wojtyłę i kard. Stefana Wyszyńskiego niedługo przed rozpoczęciem konklawe w 1978 roku.

Następnego dnia Mszy świętej przewodniczył bp Wiesław Lechowicz. W kazaniu odwoływał się między innym do objawień Matki Bożej w Fatimie, która wzywając do nawrócenia i modlitwy różańcowej wskazała drogę do pokoju w życiu osobistym i społecznym. W godzinach popołudniowych pielgrzymi, wraz z bp Lechowiczem i bp Butkiewiczem, udali się na wzgórze w Neviges, gdzie znajduje się kaplica ku czci Trójcy Przenajświętszej. Modlitwa różańcowa i adoracja Najświętszego Sakramentu wypełniła modlitewny czas.