II Kongres Młodzieży Polonijnej

Str. Kongres

WersalW dniach od 20 do 29 maja bp Wiesław Lechowicz przebywał we Francji. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży w kaplicy na Belleville w Paryżu, w parafii pw. św. Genowefy oraz w kaplicy w Wersalu.

Od 22 do 24 maja bp Lechowicz uczestniczył w pielgrzymce do Lourdes kapłanów z diecezji tarnowskiej, którzy w bieżącym roku obchodzą 30 lecie kapłaństwa. Następnie uczestniczył w 142. Europejskiej Pielgrzymce Polaków do Lourdes, która trwała od 24 - 27 czerwca.

W poniedziałek 29 maja Delegat KEP i Rektor PMK we Francji złożyli wizytę ambasadorowi tytularnemu RP we Francji Dariuszowi Wiśniewskiemu.

_____________

Od 20 do 29 maja bp Wiesław Lechowicz przebywał we Francji. Pierwsze dwa dni – sobota i niedziela – poświęcone były celebracji sakramentu bierzmowania. Dnia 20 maja Delegat KEP udzielił bierzmowania 9 młodym osobom w kaplicy na Belleville w Paryżu. Posługę duszpasterską dla Polaków w tym miejscu prowadzi od kilku miesięcy ks. Mateusz Chejzdral. Dnia następnego biskup udzielił bierzmowania 87 osobom w parafii pw. św. Genowefy w Paryżu oraz 73 młodym ludziom w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Proboszczem pierwszej wspólnoty jest ks. Józef Musiał, drugiej – ks. Paweł Witkowski.

Od 22 do 24 maja bp Lechowicz uczestniczył w pielgrzymce do Lourdes kapłanów z diecezji tarnowskiej, którzy w bieżącym roku obchodzą 30 lecie kapłaństwa. W programie oprócz modlitw wspólnotowych i spotkań w Domu Polskim w Lourdes znalazły się wyjazdy turystyczne do Biarritz oraz w Pireneje. Punktem centralnym była Eucharystia odprawiana w grocie objawień maryjnych w godzinach porannych dnia 24 maja. Biskup w wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na Maryję, która będąc darem dla Boga, dla człowieka i dla Kościoła wciąż pozostaje przykładem godnym naśladowania dla kapłanów, niezależnie od czasu i miejsca posługiwania.

W kolejnym dniu przybyli do Lourdes pielgrzymi w ramach 142. Europejskiej Pielgrzymki Polaków. Kilkuset Polaków, w tym tegoroczni bierzmowani i dzieci przeżywające rocznicę pierwszej komunii świętej, wraz z kapłanami na czele z rektorem Polskiej Misi Katolickiej we Francji, ks. Bogusławem Brzysiem, uczestniczyło we Mszy świętej „międzynarodowej” w bazylice dolnej w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego, w procesjach różańcowych i eucharystycznych, w drodze krzyżowej i w konferencjach okolicznościowych. W pierwszym dniu pielgrzymki miało miejsce w Domu Polskim spotkanie integracyjne, w czasie którego prezentowały się poszczególne grupy pielgrzymów. W sobotni poranek w grocie Matki Bożej odprawiono Mszę świętą, podczas której bp Wiesław Lechowicz wzywał do naśladowania Maryi, która przekonana o miłości Boga do siebie podejmowała wysiłek stawania się uczniem i świadkiem Jezusa.      

Jak co roku, pielgrzymi polscy spotkali się z prawdziwie polską gościnnością ze strony Sióstr Nazaretanek pracujących w Domu Pielgrzyma „Bellevue”, a także z życzliwym przyjęciem ze strony ich kapelana ks. Eugeniusza Szyszki.

Pielgrzymka Polaków zakończyła się w sobotę wieczorem. W niedzielę bp Wiesław udzielił sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej młodzieży skupionej wokół kaplicy w Wersalu, gdzie na co dzień duszpasterzuje o. Krzysztof Ferenc.

W poniedziałek Delegat KEP i rektor PMK we Francji złożyli wizytę ambasadorowi tytularnemu RP we Francji Dariuszowi Wiśniewskiemu. Ambasador wyraził wdzięczność polskim duchownym za to, że starają się być godnym ambasadorami Polski we Francji. Wskazał też na niepokojące zjawisko polaryzacji i radykalizacji postaw niektórych polonijnych środowisk.

Zdjęcie ilystracyjme