Orszak Trzech Króli 2019 – Największe uliczne jasełka na świecie

W  niedzielę 6 stycznia 2019 r. w  Uroczystość Objawienia Pańskiego, pod hasłem „Odnowić oblicze ziemi” ulicami 751 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami przeszedł Orszak Trzech Króli 2019. W organizację Orszaków Trzech Króli zaangażowały się także środowiska polonijne w różnych częściach świata, m.in. w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, we Francji, Austrii, Rumunii, na Węgrzech i w Stanach Zjednoczonych. 

Z dużym rozmachem Orszak jest przygotowywany we Francji – organizuje go parafia w Lyonie, ale barwne orszaki wyruszą, nawet w czterokilometrową drogę, z trzech różnych miejsc (Chasselay, Civrieux d'Azergues et Marcilly i Chazay), by spotkać się w Lissieu przed dużym żłóbkiem, który został przygotowany specjalnie na tę okazję. W podobnym stylu przygodę z Orszakiem rozpoczynają Węgrzy. W Betlejem Orszak odbędzie się w kameralnym gronie w Domu Pokoju – sierocińcu prowadzonym przez polskie siostry elżbietanki.

 W Anglii po święcie Trzech Króli znikają wszystkie bożonarodzeniowe dekoracje i święta się kończą, więc orszak jest tu radosnym akcentem kończącym obchody – wyjaśnia ks. Rafał Jarosławski, proboszcz z polskiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w brytyjskim mieście Reading, gdzie świąteczny korowód odbędzie się po raz trzeci. Choć odbywa się on w nieco skromniejszej formie procesji wokół kościoła, cieszy się dużym zainteresowaniem Polonii: bierze w nim udział ok. 800 osób. – Wszystko odbywa się w niedzielę. Wyruszamy z procesją wokół kościoła, którą kończymy przy żłóbku, gdzie dzieci przygotowują inscenizację, składają podarunki, razem z komentarzami. Potem wygłaszam krótką katechezę dla dzieci dotyczącą składanych darów, wspólnie kolędujemy i kończymy Mszą Świętą. Orszak Trzech Króli stał się już naszą tradycją – opowiada kapłan. Orszak w Reading to jeden z czterech, jakie odbędą się w tym roku w Wielkiej Brytanii. Także wśród Polonii w Monachium uliczne jasełka wpisują się w tradycję obchodów Bożego Narodzenia. Ich inicjatorami są redemptorysta o. Tomasz Sadowski CSsR i Barbara Menhard z polskiej parafii w Monachium. Pierwsza edycja orszaku, zorganizowana w ubiegłym roku na ulicach w centrum miasta, przyciągnęła ponad 500 uczestników. – Monachium to miasto z największą liczbą katolików w Bawarii. Jest nas ponad 50 tys. – zaznacza współorganizatorka wydarzenia. Monachijski Orszak Trzech Króli sprzyja także promowaniu polskiej kultury. Ulicznym jasełkom towarzyszyć będzie m.in. lokalny zespół pieśni i tańca „Cracovia” w tradycyjnych góralskich strojach. – Choć scenariusz jest w języku polskim, w orszaku biorą udział nie tylko Polacy. To fantastyczne, gdy polskie śpiewniki biorą do rąk także Niemcy i kolędują razem z nami, na ile potrafią. Są zachwyceni, pytają, kiedy odbywa się kolejny orszak, i chcą wziąć w nim udział – mówi organizatorka. Na terenie Niemiec świąteczne korowody organizowane są także w Berlinie, Goerlitz i Hamburgu. W tym roku Orszaki Trzech Króli odbywają się poza granicami Polski po raz piąty. W styczniu tego roku korowody zostaną zorganizowane w Wielkiej Brytanii (Eastburn, Blackburn, Reading i High Wycombe), w Niemczech (Monachium, Berlinie, Goerlitz i Hamburgu), w Rumunii (Bukareszcie, Odorheiu i Secuiesc), na Ukrainie (Kamieńcu Podolskim, Żytomierzu i Chmielnickim) oraz w Rzymie. Uliczne jasełka z okazji święta Objawienia Pańskiego odbędą się także w Rwandzie, Stanach Zjednoczonych i Ekwadorze.

Za: https://naszdziennik.pl/wiara-kosciol-na-swiecie/