Uroczysta koronacja obrazu jasnogórskiego na "Concorde" w Paryżu

Uroczystej koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Concorde” w centrum Paryża dokonał, w niedzielę 2 grudnia bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji. Korony zostały wykonane dzięki zbiórce Klubów „Gazety Polskiej” oraz Polaków z całej Europy i przekazane jako wotum z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Koronowany obraz przekazany był przed laty przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Czytaj więcej

Bp Lechowicz podkreślał w homilii, że koronacja obrazu Matki Bożej, nie może pozostać jedynie kolejną „akcją” w wymiarze symbolicznym. Zaznaczył, że uroczystość ta zobowiązuje jej uczestników do zaufania i zawierzenia Maryi wszystkich spraw oraz przyjmowania jej w swojej codzienności jako matki i opiekunki. 

Delegat Episkopatu Polski nawiązał również do rozpoczynającego się Adwentu i wskazał, że jest to czas czuwania i oczekiwania. „Czuwać to znaczy być człowiekiem czystego sumienia. (…) Czas Adwentu jest także czasem uporządkowania naszych wzajemnych relacji. (…) Możemy się różnic w naszych opiniach, ale powinniśmy być solidarni w sprawach najważniejszych” – powiedział Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji. Bp Lechowicz sprawował liturgię w ornacie podarowanym Polskiej Misji Katolickiej we Francji przez św. Jana Pawła II. 

Przeor Jasnej Góry zapewnił zebraną w kościele Polonię o modlitwie w jej intencji przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. O. Waligóra wyraził wdzięczność za dzisiejszą uroczystość, podkreślając, że odbywa się ona w kościele w sercu Paryża, który służy Polonii i mieszkającym tu Polakom.

Także proboszcz parafii WNMP „Concorde” ks. Paweł Witkowski, zachęcał do szczerego oddania się Maryi i zawierzenia jej swoich spraw i trudności. „Staramy się to robić w tym kościele, ja sam też staram się robić to każdego dnia” – dodał ks. Witkowski.

Za. https://polskifr.fr/polska