Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

Tegoroczną uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przeżywał wraz z Siostrami Misjonarkami Chrystusa Króla i Księżmi Chrystusowcami w Chicago na Trójcowie. To święto tytularne tych Zgromadzeń, których charyzmatem jest troska o Polaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny. Foto Galeria

Bp Wiesław Lechowicz przesłał na ręce Matki Generalnej Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla i Księdza Generała Towarzystwa Chrystusowego życzenia z okazji Chrystusa Króla.

RELACJA Z POBYTU DELEGATA KEP DS EMIGRACJI W USA

 W dniach od 10 do 25 listopada 2018 roku bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przebywał z wizytą wśród Polonii w USA. Bp Lechowicz wziął udział w uroczystościach związanych z 100. Rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości w Chicago i Kalifornii. 

Czas pobytu Biskupa w USA wypełniony był licznymi spotkaniami z Polonią.  Spotkał się m.in. z polskimi księżmi i siostrami pracującymi w Chicago, odwiedził Dom Samotnej Matki, prowadzony przez Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. Wziął udział w Święcie Dziękczynienia i Uroczystości Chrystusa Króla w Polskiej Misji na Trójcowie.

 Biskup Lechowicz dziękował za dar Niepodległej Ojczyzny z Polonią w Chicago

Na Trójcowie odprawiono mszę dziękczynną za Ojczyznę - Dziennik Związkowy

Wspólnota św. Trójcy w Chicago mszą świętą dziękczynną, której przewodniczył ksiądz biskup Wiesław Lechowicz i poświęceniem pamiątkowej tablicy uczciła jubileusz niepodległości. 11 listopada, w dniu narodowego święta, w jubileuszowym roku. 

Reportaż w TVP Polonia z uroczystości na Trójcowie

Pięknych uroczystości patriotycznych w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę nie mogło zabraknąć w „stolicy” Polonii, jak można nazwać Chicago. W niektórych z nich brał udział bp Wiesław Lechowicz. Zobacz więcej.. Foto Galeria

 11 listopada Biskup przewodniczył Eucharystii w kościele polskim na Trójcowie. To miejsce szczególne w historii odzyskania przez Polskę niepodległości. W kościele wybudowanym w ciągu jednego roku przez polskich emigrantów Ignacy Jan Paderewski zgromadził kadetów, gotowych wstąpić do armii błękitnej gen. Hallera. W sumie wyjechało ich 23 tysiące. Duże pamiątkowe zdjęcie z tamtego wydarzenia umieszczono przed kościołem. Bardzo licznie przybyli Polacy na Mszę świętą za Ojczyznę przypominali liczebnie rzeszę sprzed 100 laty.

Wśród uczestniczących w Eucharystii byli księża Chrystusowcy, proboszczowie niektórych chicagowskich parafii na czele z delegatem abp Chicago ds. Polonii - ks. Markiem Smółką, siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, siostry Benedyktynki, wicekonsul RP w Chicago, przedstawiciele organizacji kombatanckich, żołnierzy i policjantów, harcerki i harcerze, uczniowie szkół polskich ze swymi nauczycielami i rodzicami.  Bp Lechowicz wyraził wdzięczność Polonii amerykańskiej za nieocenioną rolę w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości. Dziękował za podtrzymywanie w kolejnych pokoleniach emigrantów ducha narodowego i religijnego. Zwrócił się też z apelem, by osobistą wolnością przyczyniać się do umacniania niepodległości i suwerenności Polski. Jako przykład do naśladowania wskazał na ewangeliczną, ubogą wdowę. Ona, podkreślił, uczy nas dojrzałej wolności. Nie była uzależniona od dóbr materialnych; pozostała sobą, nie oglądając się na zachowanie innych; ofiarując wszystko, rozumiała, że nie ma wolności bez poświęcenia i solidarności z innymi; idąc do świątyni, wskazuje na Boga, który jest ostoją i sprzymierzeńcem wolności. W czasie Eucharystii odsłonięto tablicę upamiętniającą rocznicę odzyskania niepodległości z napisem wyrażającym wdzięczność Polonii wobec Bożej Opatrzności i ludzi, którzy oddawali wszystko dla Polski, łącznie z ofiarą życia. Do wypełniających po brzegi kościół przemówił wicekonsul ds. współpracy z Polonią Piotr Semeniuk. Złożył gratulacje wszystkim, którzy na różne sposoby dbają o pomyślność i dobre imię Polski. Podziękował organizatorom, na czele z miejscowym proboszczem - ks. Andrzejem Totzke SChr, za przygotowanie pięknej uroczystości.

Po zakończeniu Mszy miało miejsce zrobienie pamiątkowego zdjęcia sprzed kościoła, a następnie odbyła się okolicznościowa akademia patriotyczna przygotowana przez młodzież i harcerzy. Podczas tego spotkania uroczyście odśpiewano hymn narodowy Polski i USA. Po uczcie duchowej przyszedł czas na piknik pod gołym, słonecznym niebem. Gorące patriotyczne serca podnosiły prawdziwie zimową temperaturę powietrza!

Następnego dnia, 12 listopada, bp Lechowicz spotka się z duszpasterzami polskiego pochodzenia - księżmi i siostrami zakonnymi pracującymi w Chicago. W godzinach popołudniowych odwiedzi Dom Samotnej Matki, prowadzony przez Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.

 Chicago - Spotkanie bpa Lechowicza z polskimi księżmi i siostrami

12 listopada bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej spotkał się w sanktuarium św. Jana Pawła, „ na górce” u OO. Cystersów z polskimi księżmi i siostrami zakonnymi pracującymi w Chicago. W czasie homilii ks. Biskup podkreślił rolę polskiego duchowieństwa i posługę sióstr oraz dziękował za przekazywanie wiary i polskich tradycji w środowiskach polonijnych - ,Deo gratias za Wasze powołanie i posługę naszym rodakom!" Po uroczystej Mszy Świętej miało miejsce wspólne spotkanie, które było okazją do podzielenia się radościami i problemami z życia duszpasterskiego. Foto Galeria

 Wśród ambasadorek Polski w USA - Siostry Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej

Bp Wiesław Lechowicz odwiedzi także Dom Samotnej Matki prowadzony, od 10 lat w Chicago, przez Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej oraz spotkał się z Siostrami Misjonarkami w Domu Delegatury w Chicago. ,,Wśród ambasadorek Polski w USA - Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej! Dzięki za „ wszystko dla Boga i Polonii”! - napisał bp Lechowicz. Charyzmatem Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej jest posługa Polakom żyjącym poza granicami naszej Ojczyzny.  

 USA, Obchody Święta Niepodległości w Kalifornii

 W niedzielę 18 listopada Polonia mieszkająca w Kalifornii, w okolicach San Jose, obchodziła 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W kościele pw. św. Brata Alberta w San Jose zgromadzili się licznie nasi rodacy, w tym konsul RP dla Kalifornii Południowej z siedzibą w Los Angeles Jarosław Łasiński, harcerze i harcerki oraz zaproszenia kapłani z USA i Polski. Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Lechowicz. W okolicznościowym kazaniu dziękował Polonii za troskę o ducha patriotycznego i religijnego. Foto Galeria

Wskazał na przykład patriotyzmu w życiu Jezusa i patrona parafii, a także Jana Pawła II. Podkreślił, że być chrześcijaninem oznacza być także patriotą i zabiegać o zachowanie osobistej wolności.

Po Mszy świętej odbyła się akademia, przygotowana przez uczniów szkoły polskiej. W jej trakcie wystąpili z patriotycznym repertuarem księża z zespołu Servi Domini Cantores. Pięknym akcentem było udekorowanie medalem MEN zasłużonych harcerzy i harcerek. Po uroczystej akademii zakończonej odśpiewaniem hymnu narodowego, miał miejsce piknik przygotowany przez przedstawicieli parafii, której od lat pasterzuje ks. Jan Fiedurek ze zgromadzenia Księży Chrystusowców.

 OSTATNI ETAP POBYTU BP WIESŁAWA LECHOWICZA W USA WYPEŁNIONY BYŁ LICZNYMI SPOTKANIAMI Z RODAKAMI.

USA - Muzeum Polskie w Chicago

 20 listopada biskup złożył wizytę w Muzeum Polskim w Ameryce, z siedzibą w Chicago. Muzeum Polskie to szkoła patriotyzmu i wiary Polonii. Zawiera liczne i cenne pamiątki, zbiory sztuki, przedmioty należące do wybitnych Polaków. Na uwagę zasługuje ekspozycja poświęcona Janowi Ignacemu Paderewskiemu

Muzeum Polskie w Chicago. Foto Galeria

 Wieczorem tego samego dnia miało miejsce spotkanie biskupa z młodzieżą z parafii na Trójcowie, przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

21 listopada bp Lechowicz odwiedził ks. Edwarda Traczyka SChr pracującego wśród Polonii w Milwaukee, w parafii pw. św. Cyryla i Metodego. W tym mieście znajduje się też piękna i okazała bazylika pw. św. Jozafata, wybudowana pod koniec XIX wieku przez Polaków. Jako materiałów budowlanych użyto te, które pochodziły z rozebranego gmachu poczty w Chicago w 1895 roku. W godzinach wieczornych bp Lechowicz spotkał się z dziećmi i ich rodzicami na świętowaniu Dnia Dziękczynienia. Była to dobra okazja do rozmów z rodakami i zapoznania się z ich problemami.

Dzień 22 listopada obchodzony był w USA jako Dzień Dziękczynienia. Z tej okazji bp Wiesław przewodniczył Eucharystii o godz. 12-tej, a następnie spotkał się z grupą seniorów z parafii na Trójcowie. W godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie z okazji Dnia Dziękczynienia w domu prowincjalnym Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. W spotkaniu wzięli udział także księża Chrystusowcy pracujący w Chicago i Lombard.

W piątek 23 listopada Delegat KEP spotkał się z ks. Markiem Smólką, delegatem arcybiskupa Chicago ds. duszpasterstwa Polonii w archidiecezji chicagowskiej. Omówione zostały formy dalszej i bliższej współpracy oraz koordynacji pracy duszpasterskiej wśród Polonii.

W sobotę, 24 listopada, bp Lechowicz udał się z młodzieżą i jej opiekunem ks. Krzysztofem … do sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych na terenie diecezji Milwaukee. Tam odprawił Mszę świętą, wygłosił konferencję i przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej. W wigilię uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata bp Lechowicz przewodniczył w kościele parafialnym na Trójcowie Mszy świętej dla Sióstr Misjonarek i księży Chrystusowców. Uroczystość Chrystusa Króla jest dla nich świętem patronalnym. Biskup podziękował im za gorliwą pracę  dla Boga i Polonii oraz wskazał kierunki dalszej posługi, odwołując się do nauczania kard. Hlonda, założyciela Zgromadzenia Towarzystwa Chrystusowego.

W niedzielę Chrystusa Króla 25 listopada bp Lechowicz pełnił posługę słowa na Mszach odprawianych w parafii na Trójcowie. 

-----------------------------------

Zobacz także

Życzenia Ks. Bp. Lechowicza na Chrystusa Króla - Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej

Życzenia bp W. Lechowicza z okazji Tytularnego Święta  - Księża Towarzystwo Chrystusowe