Msza św. w intencji Polonii i Polaków za Granicą

witynia opatrznoci23 września 2018 r. zakończył się w Warszawie V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Mszy Św. sprawowanej w intencji Polonii i Polaków za Granicą w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz.  Foto Galeria

Eucharystię, w której uczestniczyli przedstawiciele Polonii – uczestnicy V Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy koncelebrował bp Wiesław Lechowicz Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz kapłani posługujący Polonii i Polakom na całym świecie. 

Podczas Mszy św. wieńczącej V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy Przewodnicząca Rady Polonii Świata p. Teresa Berezowski odczytała specjalną uchwałę podjętą w czasie Nadzwyczajnego Zjazdu Polonii Świata:

W szczególnym roku jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40-tą rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu św. Jana Pawła II, Rada Polonii Świata podjęła decyzję o zwrócenie się do Jego Eminencji Kardynała Kazimierza Nycza Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego z prośbą o przeznaczenie jednej z kaplic bocznych Świątyni Opatrzności Bożej na Maryjną Kaplicę Polonijną.
Tym samym Rada Polonii Świata pragnie zwrócić się do Polonii i Polaków na całym świecie o zaangażowanie się we wspólne dzieło jakim będzie Maryjna Kaplica Polonijna.
Wydaje nam się bardzo ważnym aby Wotum Wdzięczności Narodu Polskiego znalazło również symboliczne miejsce wśród Polonii. Polonia, jak wielokrotnie powtarzali św. Jan Paweł II oraz Czcigodny Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński, to nierozerwalne części narodu polskiego. 
Zaangażowanie się narodu polskiego w tworzenie Kaplicy Polonijnej będzie też swoistym wyrazem dziękczynienia Polonii za odzyskanie przez Polskę niepodległości".

Następnie w podziemiach Świątyni odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową, na której widnieje napis:

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w hołdzie:

Ignacemu Janowi Paderewskiemu
Józefowi Piłsudskiemu
Ignacemu Paderewskiemu
Romanowi Dmowskiemu
Ignacemu Daszyńskiemu
Wncentemu Witosowi
Wojciechowi Korfantemu
Kard. Aleksandrowi Kakowskiemu

Rada Polonii Świata

 

POLSKIE RADIO 24.PL

KARDYNAŁ KAZIMIERZ NYCZ DO POLONII: SĄ TUTAJ POLACY Z CAŁEGO ŚWIATA

- W Świątyni Opatrzności Bożej są Polacy, reprezentanci praktycznie całego świata - powiedział kard. Kazimierz Nycz w homilii wygłoszonej w niedzielę podczas mszy św. na zakończenie V Świtowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

Arcybiskup metropolita warszawski przewodniczył Mszy Świętej odprawionej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie na zakończenie V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

W homilii skierowanej do uczestników zjazdu. Kard. Nycz zaznaczył, że w Świątyni Opatrzności Bożej są "Polacy, reprezentanci praktycznie całego świata".

Hierarcha przypomniał też historię powstania Świątyni. Powiedział o trudnej sytuacji Pierwszej Rzeczypospolitej pod koniec XVII wieku. Zaznaczył, że "wtedy zdobyła się na Konstytucję 3 Maja. Ta Konstytucja była wówczas pierwszą w Europie i przetrwała trudne czasy. Po jej uchwaleniu, nazajutrz 4 maja ci, którzy ją uchwalili złożyli obietnicę, że jako hołd narodu za uchwalenie Konstytucji 3 Maja zostanie wybudowana Świątynia Opatrzności Bożej. Jednak losy potoczyły się inaczej, bo po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja przyszedł trzeci rozbiór Polski" - powiedział hierarcha.

Podkreślił jednocześnie, że nikt nie przepuszczał, że staranie się o wybudowanie Świątyni Opatrzności Bożej będzie trwało tak długo. - W 2016 roku świątynia została otwarta(...). Jest ona wdzięcznością za 100-lecie odzyskania niepodległości. Ona jest wdzięcznością za wszystkie wielkie sprawy, za wszystkie wielkie osoby - dodał kard. Nycz.

Wskazał też, że w tej świątyni powstaje muzeum św. Jan Pawła II i Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i jest w niej Panteon Wielkich Polaków. Dodał, że jest to miejsce, które "zawsze będzie +grobem+ wielkich Polaków".

Przewodnicząca Rady Polonii Świata Teresa Berezowska w imieniu uczestników Zjazdu zwróciła się do metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, aby w Świątyni Opatrzności Bożej powstała Maryjna Kaplica Polonijna jako wotum wdzięczności za 100-lecie odzyskania niepodległości i 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Kard. Nycz podjął już pozytywną decyzję w tej sprawie. Jak zaznaczyła Berezowska, "pragnie zwrócić się do wszystkich Polaków na całym świecie, by zaangażowali się we wspólne dzieło, jakim będzie Maryjna Kaplica Polonijna".

Kardynał Kazimierz Nycz mówił w homilii, że na spory i waśnie lekarstwa trzeba szukać w mądrości, która wypływa z przykazania miłości Boga i bliźniego. - To przykazanie jest podstawą tego, żebyśmy żyli zgodnie w rodzinie, w sąsiedztwie, w pracy, w kraju i za granicą - podkreślił. Kardynał dodał, że z mądrości rodzi się sprawiedliwość, jeżeli wszystkim gwarantujemy to co im się słusznie należy to wtedy panuje pokój.

Arcybiskup metropolita warszawski podkreślił, że do tego, aby panował pokój potrzebna jest modlitwa. Według arcybiskupa, nie umiemy modlić się, gdyż zawsze przedstawiamy swoje prywatne sprawy. - Nie idziemy na modlitwę , żeby Panu Bogu coś dyktować albo przedstawiać swój własny misterny program - mówił. Kardynał zaznaczył, że trzeba prosić: "Boże pokaż, czego się spodziewasz, jaki masz projekt dla mnie" i zawsze dodać: "bądź wola twoja".

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy odbył się w dniach 20-23 września w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 40. Rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Zjazd odbywał się pod hasłem "Łączy nas niepodległa". Uczestniczyło w nim ponad 500 delegatów z ponad 40 krajów świata.