II Kongres Młodzieży Polonijnej

Str. Kongres

Polonijne Spotkanie Młodych w Haus Concordia to niepowtarzalne wydarzenie na skalę Europy - ks. B. Renusz 

spotkanie-mlodych-concordia-18-1030x687W domu należącym do Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech „Concordia” odbyło się w sobotę 24 czerwca XV Spotkanie Młodzieży. Przyjechała ona wraz ze swoimi księżmi z ponad połowy polskich parafii w Niemczech. Udział brali także rodzice z małymi dziećmi, a towarzyszyli im seniorzy. Uroczystości przewodniczył ks. abp Jan Romeo Pawłowski,

odpowiedzialny w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej w Watykanie za obsady nuncjatur na całym świecie. On też przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. i wygłosił kazanie. Hasło tegorocznego spotkania było „ Trwajcie gorliwie na modlitwie” (Kol 4,2). Nawiązując do tych słów, Kaznodzieja podkreślił, jak ważne jest szukanie Boga w dzisiejszym świecie, a szczególnie w życiu młodego człowieka, który szuka orientacji życia. Jedną z proponowanych przez chrześcijaństwo dróg odnalezienia Boga jest modlitwa, czyli rozmowa z Nim.

W programie spotkania odbyły się liczne dodatkowe nabożeństwa: pokutne, koronka do Bożego Miłosierdzia, eucharystyczne i maryjne. Nie zabrakło również dobrej, religijnej muzyki, którą wykonały zespoły „Siewcy Lednicy” z Poznania i Voluntate Dei z Polskiej Misji Katolickiej z Leverkusen.
Wraz z młodzieżą przybyło ponad 40 kapłanów z Polskich Misji oraz duszpasterz z Brukseli, udział brały siostry zakonne z kilku zakonów żeńskich. Na uroczystość przybył także konsul generalny RP z Kolonii pan Jan Sobczak oraz przedstawiciel Rady Miejskiej z Herdorf-Daaden, p. Detlef Stahl, który pozdrowił zebranych i wyraził radość, że w takim duchu i spokoju odbywa się polonijne spotkanie. Uroczystość przypadła w dzień liturgicznego wspomnienia Narodzin św. Jana Chrzciciela, dlatego była też okazja aby licznym solenizantkom i solenizantom, w tym ks. Arcybiskupowi, Konsulowi Generalnemu, księżom i świeckim złożyć życzenia.
W uroczystości wzięło udział ok. 1.800 uczestników. Program spotkania przygotował ks. Bogdan Renusz SChr, proboszcz z Aachen, a nad całością czuwał ks . Damian Lewiński, dyrektor ośrodka.
Wielu uczestników spędziło czas na skupieniu i cichej modlitwie w nowo wybudowanej kaplicy ku czci Bożego Miłosierdzia w tym ośrodku. Kaplicę odwiedzają regularnie Polacy, ale również i wielu Niemców z okolicznych miejscowości.