II Kongres Młodzieży Polonijnej

Str. Kongres

BrukselaMłodzież z Brukseli niecierpliwie oczekuje na koniec szkolnych zmagań i egzaminów, aby rozpocząć wakacje od spotkania z polskimi rówieśnikami z Niemiec. Już po raz trzeci młodzież wraz z siostrami przyjechała do Concordii na - Polonijne Spotkanie Młodych. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszyła myśl: "Jesteście przyjaciółmi moimi". Pochylaliśmy się nad tematem przyjaźni z Jezusem, oraz naszych ludzkich przyjaźni, czerpiąc z bogactwo Słowa Bożego. Modlitwa przeplatała się ze śpiewem i radosnym tańcem, do którego zachęcali młodzi z zespołu Voluntate Dei oraz Siewcy Lednicy.

Gościem spotkania był Ks. Biskup Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Zwieńczeniem spotkania była Eucharystia połączona z apelem jasnogórskim. Ks. Biskup wprowadzając do apelowej modlitwy wskazał na słowa "Jestem, pamiętam, czuwam" jako swoistą definicje przyjaźni. 

Młodzież przybyłą z Brukseli stanowili chłopcy i dziewczęta, którzy na co dzień przynależą do duszpasterstwa Polskiej Misji Katolickiej w Brukseli, prowadzonej przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Od 2008 roku posługują tam Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, które obejmują swoją troską polskie dzieci i młodzież uczęszczających do Szkoły Polskiej oraz polskiego kościoła Notre Dame de la Chapelle, w samym centrum Brukseli. Ponieważ Polonię Belgijską stanowią w większości młode małżeństwa z dziećmi, stąd zakres pracy Sióstr z dziećmi i młodzieżą jest bardzo szeroki. Począwszy od katechezy szkolnej (obejmuje ponad 1200 dzieci i młodzieży), przez przygotowanie do sakramentów I Komunii świętej (w bieżącym roku 240 dzieci) i Bierzmowania (140 młodych ludzi), skończywszy na spotkaniach z dziećmi i młodzieżą w parafii. 

Dla dzieci siostry prowadzą grupę Żywego Różańca, scholę dziecięcą, a dla młodzieży spotkania formacyjne oraz zespół młodzieżowy. Młodzi spotykają się bardzo licznie na comiesięcznych Dniach Skupienia, rozważając Słowo Boże, trwając na modlitwie, podejmując konkretny temat formacyjny. W wakacje uczestniczą, wraz z młodzieżą z innych krajów, w Spotkaniach Młodzieży Polonijnej organizowanym przez Siostry Misjonarki w Morasku- Domu Głównym Zgromadzenia. Ze spotkań tych wracają zawsze ubogaceni wiarą dzieloną z innymi i jeszcze mocniej związani z polskimi zwyczajami, które pragną podtrzymywać z dumą i gorliwością. Swoimi przeżyciami dzielą się z rówieśnikami, stąd co roku zainteresowanie Spotkaniem Młodzieży Polonijnej jest coraz większe. Cieszy również ich coraz większe zaangażowanie w życie parafialne.  Kościół Notre Dame de la Chapelle rozbrzmiewa co niedzielę polską modlitwą w sercu

s. Agata Kożuchowska