II Kongres Młodzieży Polonijnej

Str. Kongres

W dniach od 13 - 17 maja br. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej odwiedził wspólnoty polonijne w Stavanger, Bergen i Hammer.

Bierzmowanie Oslo13 i 14 maja bp Wiesław Lechowicz odwiedził polską wspólnotę w Stavanger, gdzie od kilku lat pracuje o. Zygmunt Majcher OFM. Dokładnie w dniu 100 rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie biskup udzielił sakramentu bierzmowania 37 osobom. Galeria Foto

W okolicznościowym kazaniu wskazał na Maryję jako na wzór dojrzałego ucznia i świadka Chrystusa. W dniu następnym, w niedzielę, bp Lechowicz przewodniczył Mszy świętej, podczas której 33 dzieci przystąpiło po raz pierwszy do komunii świętej.

Tym razem biskup odniósł się do dzieci fatimskich, Łucji, Hiacynty i Franciszka, którzy w wieku podobnym do przyjmujących po raz pierwszy komunię odznaczali się głęboką wiarą i odwagą. Dzieci z Cova da Iria przyjęli pierwszą komunię z rąk Anioła, jesienią 1916 roku.

Ze Stavanger bp Wiesław udał się do Bergen a następnie do Hammer, by spotkać się z księżmi polskimi pracującymi wśród Polonii norweskiej - ks. Januszem Batko, ks. Łukaszem Gruchałą, ks. Piotrem Gwiżdżem i ks. Waldemarem Bożkiem. W Eucharystii celebrowanej w Hammer uczestniczył między innymi konsul RP w Oslo, Sławomir Kowalski. Po Mszy miało miejsce spotkanie rodaków mieszkających w Hammer i okolicy z biskupem "polonijnym".

Zdjęcie ilustracyjne