II Kongres Młodzieży Polonijnej

Str. Kongres

OblaciW dniu 23 kwietnia, w niedzielę Bożego Miłosierdzia bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przewodniczył uroczystościom jubileuszowym 50- lecia konsekracji kościoła polskiego w Lens.

Po I wojnie światowej przybyło do północnej Francji, do pracy w górnictwie, blisko 200 tys. Polaków, głównie z Wielkopolski i Westfalii. Będąc katolikami wybudowali w kilku miejscach kościoły, by mogli się gromadzić na modlitwę we wspólnotach polskich. Jeden z tych kościołów powstał w Lens w 1923 roku.

Na początku była to raczej kaplica, z czasem ulegała rozbudowaniu, a ostatecznie rozbudowa została zakończona w 1967 roku. Powstał kościół jako wotum wdzięczności za 1000 lat chrześcijaństwa w Polsce.  Uroczystości konsekracji świątyni pw. św. Elżbiety odbyły się 16 kwietnia 1967 roku i przewodniczył im abp Władysław Rubin.

Od 1957 roku pracę duszpasterską w tym miejscu prowadzą ojcowie oblaci. Obecnie proboszczem jest o. Grzegorz Napierała. To właśnie dzięki jego zaproszeniu przewodniczył uroczystości jubileuszu 50 lecia konsekracji kościoła bp Wiesław Lechowicz. Odbyły się one w niedzielę Miłosierdzia Bożego, dnia 23 kwietnia. Oprócz Polonii francuskiej zgromadzili się w kościele ojcowie oblaci pracujący w okolicach Lens, w tym o. Jan Domański, poprzedni proboszcz. Podczas kazania bp Lechowicz wskazał na obraz Jezusa Miłosiernego, będący ikoną Jezusa przychodzącego do wspólnoty swych uczniów z darem pokoju, wiążącym się z Jego słowem i obecnością sakramentalną. Podziękował także duszpasterzom i świeckim za wierne trwanie, na wzór pierwotnego Kościoła, w nauce apostołów i na modlitwie, na liturgii i we wspólnocie. Zaapelował o przekazywanie wiary oraz wartości patriotycznych kolejnym pokoleniom.

 Po Eucharystii bp Wiesław zwiedził wystawę poświęconą historii osiedlania się Polaków w Lens i budowania wspólnoty parafialnej, w tym i kościoła. Następnie uczestniczył w trwającym kilka godzin spotkaniu z rodakami. W parafii w Lens działa grupa modlitewna o. Pio, Rada Parafialna "Millenium", grupa mężów katolickich pw. Św. Barbary, patronki górników, oraz chór parafialny.

Delegat KEP odwiedził  ojców oblatów w Vaudricourt oraz siostry sercanki w pobliskim Bethun, a także wstąpił do bazyliki w Lorette, wokół której znajduje się największa nekropolia Europy, ofiar I wojny światowej.